Kezelje az ekcémát természetes segítőkkel

Ma az ekcémáról készítettünk egy cikket. 
Jómagam kisgyermekkorom óta szenvedek ekcémától, így tudom, mit jelent ekcémásnak lenni, és milyen kellemetlen ebben a bőrben lenni. Ezért döntöttem úgy, hogy betekintést nyújtok abba, hogy mi is valójában az ekcéma, hogyan ismerhetik fel, milyen kezelést válasszanak, és a házi tippjeimet, amelyeket az évek során kipróbáltam, és amelyek segítettek nekem abban, hogy az ekcémámat kordában tartsam.  A korai stádiumban lévő ekcémát természetes kezelésekkel is kordában lehet tartani, amit én is kipróbáltam, és nekem is segített. Amikor azonban már gyulladt a bőr, javaslom, hogy keressen fel egy szakképzett bőrgyógyászt, aki átsegít a gyulladt bőr legnehezebb időszakán.

Az ekcéma nem fertőző bőrelváltozás, amely lehet allergiás és nem allergiás eredetű is. Nagyon gyakori és különböző kellemetlenségeket okoz. Az ekcéma leggyakrabban azokon a területeken fordul elő, amelyeket kevésbé véd a bőrgát, ezért sokan szenvednek ekcémától az arcon és a nyakon, a könyökön, a térden és a kézen. Az ekcémások jól tudják, hogy az ekcéma, különösen az arc és a kéz krónikus ekcémájának kialakulása nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is nagyon megterhelő lehet.

natúrkozmetikumok ekcéma kezeléséreFotó forrása: saját archívum

Hogyan ismerhető fel az ekcéma?

Az ekcémát a bőr felszínén megjelenő gyulladás, szárazság vagy bőrpír jellemzi. Minél többet vakargatja az érintett területeket, annál valószínűbb, hogy vírusok, baktériumok és a külső környezetből származó káros anyagok jutnak be a megvakart bőrbe, és tovább súlyosbítják az ekcémát. A viszketés és vakarózás ismerős ördögi körforgása az, ami oly sok ekcémás embert frusztrál - bár tudják, hogy a vakarózás csak ront az ekcémán, mégis hihetetlenül nehéz ellenállni, még a felnőttek számára is. A késztetésnek való ellenállás képtelensége aztán bűntudathoz és szégyenérzethez vezethet.

Az ekcéma bármely életkorú embert érinthet. Kellemetlen és akár fájdalmas is lehet, mivel hólyagok képződnek a bőrön, és a bőr felszakad, ami megakadályozza az embereket abban, hogy olyan tevékenységeket végezzenek, amelyek boldoggá teszik őket. Sok ember számára az ekcéma megjelenése zavarba ejtő, és megnehezíti a társasági életet. A legtöbb ekcémás beteg olyan gyógymódokat keres, amelyek nemcsak a viszketést enyhítik és megelőzik, hanem segítik a saját bőrükben is jól érezni magukat.


Mi befolyásolja az ekcémát

  • Genetika - a szülők ekcémája növeli a gyermekek ekcémájának kockázatát is.
  • Súrlódás szintetikus szövetekkel és gyapjúval
  • Allergének, például pollenek, állati allergének, por és penészgombák.
  • Stressz
  • Intertrigo
  • Agresszív mosó- és tisztítószerek
  • Központi fűtés
  • Légkondicionálás
  • Az 1-es típusú cukorbetegség növelheti az ekcéma kockázatát

 

Az ekcéma kezelése

  • Az ekcéma kezelésénél először is javasoljuk, hogy keressen fel egy bőrgyógyászt, és konzultáljon vele.
  • Akut ekcéma esetén a bőrpuhítók - előzsírozó krémek - mellett kortikoszteroidokat kell alkalmazni, általában csökkenő dózisban. Megfelelő kiválasztás és adagolás esetén biztonságosnak tekinthetők. Nem helyettesítik azonban az alapvető bőrradírozást.
  • 2 éves kortól kezdődően nagyon gyakran alkalmaznak immunmodulánsokat. Néha antibiotikumokat adnak kenőcsökben, krémekben, oldatokban, fertőtlenítőszerekben további szövődmények esetén.
  • Egyéb, nem kortikoszteroidos gyógymódok az úgynevezett színterápiák - szerves színezékek oldatai, kátránykészítmények, viszketés- és gyulladáscsökkentő hatású ichthamol.
  • A külső kezelések kategóriájába tartozik a fényterápia is - a bőr célzott UVA- és UVB-sugaraknak való kitétele. A dózisokat ellenőrzik és bőrgyógyászati szakközpontokban alkalmazzák.
  • Gyakran használnak antihisztaminokat is - az allergiát és a viszketést szabályozó gyógyszereket. Javasoljuk az illóolajok használatát is, amelyek csökkentik a bőr viszketését.


Ismeri a KARTALIN ® A+ krémet? 
Olvasson többet
erről a természetes, nem hormonális krémről, amely
hatékony ekcéma, pikkelysömör és bőrgyulladás
esetén.


 

 természetes krémek ekcémára Fotó forrása: saját archívum

Ekcéma otthoni ápolása

  • Akár nyugalmi fázisban, akár gyulladásos fellángolásban van a beteg ember bőre, alapos és rendszeres ápolásra van szükség. Ne használjon agresszív higiéniai termékeket, és kerülje a tartósítószereket tartalmazó, illatosított gyógynövényes krémek használatát, amelyek feleslegesen irritálják és súlyosbítják az állapotát.
  • A bőrt rendszeresen újra kell maszkolni, és úgynevezett emollienteket kell használni - hipoallergén típusú, illatanyagok és tartósítószerek nélküli készítményeket, amelyek pótolják a meggyengült bőr hiányzó anyagait, segítenek helyreállítani a bőrgát elégtelenségét, hidratálják, újra maszkolják, puhítják a bőrt, megtartják a vizet a felhámban, védőréteget képeznek a bőrön, ellensúlyozzák a kellemetlen viszketést. Ezeket a krémeket naponta legalább 2 alkalommal kell alkalmazni; a kisebb mennyiségű termék gyakoribb ismételt alkalmazása előnyösebb, mint a túlzott mennyiség egyszeri alkalmazása - a bőr csak korlátozott mennyiségű zsírt képes felszívni.
  • A visszazsírozó krémeket közvetlenül fürdés vagy zuhanyzás után kell alkalmazni, mivel olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek visszatarthatják a vizet. Javaslom továbbá, hogy fürdés után a nedves bőrre kenjük fel az olajokat, mivel ezek is kiválóan alkalmasak a bőr újrafényesítésére. Alkalmas például az argánolaj, a kenderolaj, a kókuszolaj, a mandulaolaj, a csipkebogyóolaj és mások.
  • Ha először használja a terméket, először egy kisebb bőrfelületen alkalmazza, majd a jó tolerálhatóság ellenőrzése után az egész testen.
  • A fürdés vagy zuhanyozás legyen rövid, és csak langyos vízzel és olyan termékekkel történjen, amelyek nem gyengítik a bőr védő hidrolipidrétegét, és amelyeket az ekcémás emberek számára terveztek. Kerülje a forró fürdőket! Javasoljuk, hogy hetente egyszer vegyen fürdőt, és a fürdőhöz adjon zsíros olajokat és illóolajokat, amelyek nemcsak hidratálják, hanem nyugtatják is a bőrt. Sok illóolaj gyulladáscsökkentő hatású is, és gyermekek számára is alkalmas.
  • A mi tanácsunk: A fent említett olajok - argánolaj, búzacsíraolaj - vagy a kettő kombinációja, valamint körömvirágolaj is adható hozzá. Ön döntése, hogy melyik kombinációt válassza. Az ideális arány 2 teáskanálnyi mindegyik olajtípusból, amelyek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és ajánlom még néhány csepp (2-3 csepp) levendula illóolajat is, amely szintén gyógyító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, miközben nyugtatja a bőrt és csökkenti a viszketést. A fürdő után csak felületesen zuhanyozzunk le, tusfürdő használata nélkül.

 

természetes illóolajok ekcémára Fotó forrása: saját archívum

Nyári ajánlások:

  • óvakodjon a túlmelegedéstől - győződjön meg róla, hogy bő ruházatot visel, és igyekezzen olyan úti célokra utazni, ahol nincs túl meleg.
  • használjon naptejet - bőrét mindig védenie kell, és ne tegye ki túl sok napfénynek.
  • ne tartózkodjon túl sokáig a vízben - különösen a klóros vízben az uszodákban.
  • akut állapotban teljesen kerülje a sós tengervizet - a gyulladt és repedezett bőr nem tolerálja jól a sós dolgokat, és a bőre elkezdhet viszketni és kellemetlenül csípni.
  • kerülje a homokot, amely mechanikusan irritálja a bőrt. Válasszon inkább sziklás strandot.

 

További tippjeink:

  • válasszon mesterséges szálak nélküli ruhákat - az ekcémás embereknek csak 100% pamutból készült ruhákat, különösen alsóneműt szabad viselniük. Részesítse előnyben a természetes anyagokat, például a merinógyapjú is megfelelő.
  • mosáshoz csak környezetbarát, nem irritáló mosószereket használjon.
  • ne használjon irritáló termékeket a háztartási munkákhoz. Célszerű környezetbarát, nem irritáló termékekre váltani, vagy otthon, illóolajok felhasználásával saját tisztítószereket készíteni.
  • ne használjon pehelypárnákat - helyettesítse őket üreges szálas termékekkel.
  • az ágyneműt legalább 14 naponta egyszer, a takarókat és párnákat 3 havonta egyszer mossuk ki.
  • távolítsa el a plüssjátékokat az ágyakból és a gyerekszobákból.
  • amennyire lehetséges, távolítsa el a szőnyegeket, függönyöket, drapériákat, textilborításokat a lakásból vagy házból.
  • a bútorokat és a padlót nedvesen tisztítsa, hogy elkerülje a felesleges porfelverődést
  • Az irritáló élelmiszerek és adalékanyagok használatát is korlátozni kell. A legkárosabbak: tejtermékek, búza, tojás, élesztő, citrusfélék, paradicsom és kukorica. Figyeljen oda a cukor mennyiségére is, amit fogyaszt. A fehér, finomított cukrot és különösen az egészségtelen zsírokkal való kombinációját a lehető legjobban el kell kerülni.
     Általánosságban elmondható, hogy nem szabad erősen feldolgozott élelmiszereket, úgynevezett készételeket fogyasztani.
  • Gondoskodjon a bélrendszer egészségéről és támogassa a szervezet természetes méregtelenítését.  A máriatövis, az egyik leghatékonyabb méregtelenítő. Ajánlatos továbbá probiotikumokat szedni, amelyeket hosszú távon is szedhet.
    Tudományosan bizonyított, hogy a bőr megnyilvánulásai összefüggésben vannak bélrendszerünk állapotával és annak baktériumokkal és más mikroorganizmusokkal való benépesítésével, amelyek együttesen alkotják a mikrobiomot. Az egészséges mikrobiom kulcsfontosságú az általános egészségünk szempontjából. Ami a testünkben zajlik, az külsőleg is megnyilvánul, többek között a bőrünkön keresztül.
  • szüntesse meg a stresszt. Bár a mindennapi életben nem lehet teljesen elkerülni, annál fontosabb, hogy megtanuljuk, hogyan kezeljük, hogy ne okozzon túl nagy fájdalmat. Különböző technikák léteznek, amelyek segítenek kordában tartani az érzelmeit - meditáció, jóga, légzőgyakorlatok, masszázs, terápiás ülések és még sok más.

 newsletter

Reméljük, hogy cikkünk segített megérteni, mi is az ekcéma, hogyan is keletkezik valójában, megismerni a megjelenési formáit, és ami a legfontosabb, hogy mostantól könnyebb lesz átfogóan kezelni ezt az egészségügyi problémát - külsőleg, de belsőleg is.  

 

A cikket az Ön számára Lenka készítette

Copyediting: Gabriela Volfová

 

foto Gabi Herbatica

Gabriela Volfová

A Herbatica csapatának tagja, amely 2015 óta viszi piacra a természetes termékeket.
Természetbarát és a tudatos élet szerelmese, aki hisz abban, hogy csodák történnek...minden nap.
Cikkeink többsége szakmai tanulmányokon vagy tudományos közleményeken alapul.

Elérhetőség: gabriela@herbatica.sk


ikona herbatica FB
ikona herbatica IGikona herbatica YT


Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? 
Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.

 

Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)